Dziś jest piątek 03 luty 2023
Kontakt | Katalog Firm
Posadzki przemysłowe stanowią podstawę wykończenia konstrukcji, której przeznaczeniem jest magazynowanie towarów lub inny cel przemysłowy. Posadzka przemysłowa narażona jest na oddziaływanie dużych, często zmiennych obciażeń, dlatego jej wytrzmałość uzależniona jest od rodzaju zastosowanych materiałów, w tym dodatków.
Definicja posadzek następująca: (industrial floors)nawierzchnia przemysłowa nie służąca celom mieszkalnym i nie stosowana do budowy nawierzchni ulic i dróg. Głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń mechanicznych, statycznych i dynamicznych generowanych przez maszyny, ludzi poruszających się w obrębie posadzki.
Posadzki zbrojone włóknami stalowymi znane są w Polsce również pod nazwami: drutobeton lub fibrobeton. Historia posadzek drutobetonowych sięga roku 1910, gdy po raz pierwszy zastosował je Porter. Głównym celem, dla jakiego zestawiono włókna stalowe w postaci dodatku do mieszanki betonowej było przeciwstawienie się wadzie jaką ma beton oraz zaprawa cementowa- bardzo słaba wytrzymałość na rozciąganie. Zadanie jakie stawiane jest tego typu posadzkom to hamowanie powstawaniu mikro i makro zarysowań betonu na etapie jego dojrzewania oraz twardnienia, a także przeciwdziałanie obciążeniom eksploatacyjnym.
Główne zalety stosowania włókien stalowych w posadzkach to:
To jaką ilość włókien dodamy zależy w dużej mierze od sposobu w jaki wykonujemy/przygotowujemy materiał posadzki przemysłowej. Za optymalną ilość uważa się 2% objętości betonu. Jednak czynnikiem determinującym optymalną zawartość włókien w mieszance jest zapobieganie powstawania tak zwanych "jeży" (włókna oblepiają zaprawę jeżąc się wokół niej). Duży wpływ ilość włókien ma na rozkład w zaprawie. Mamy 3 rodzaje rozkładu włókien w posadzkach:
Układ 3D - jest to układ włókien bardzo mało efektywny, włókna są "porozrzucane" w różne strony - skuteczność (10 - 20%)
Układ 2D - układ włókien w dwóch płaszczyznach, większą efektywność osiągamy przy ułożeniu włókien w pozycji przypadkowej (nawet do 37%), ogólnie efektywność tego rodzaju ułożenia nie przekracza 40%
Układ 1D - jest to idealny sposób ułożenia włókien, są one w elemencie równolegle w danym kierunku usytuowane, efektywność ułożonych włokien równolegle to 100%
Sposób sprawdzenia ułożenia włókien:
Wyróżniamy następujące metody:
- przecięcie elementu i sprawdzenie ułożenia
- badanie rentgenowskie
- badanie przy pomocy pola elektromagnetycznego
Sprzedażą włókien w Polsce zajmują się między innymi :
Bautech, Ekomet oraz Addiment
Rodzaje włókien : WIRAND , HAREX, ADDIMENT, WIREX, DRAMIX .
Przy stosowaniu włókien powinniśmy użyć cement klasy nie niższej niż 42,5. Ilość cementu uzależniona jest od rodzaju frakcji kruszywa i waha się od 350 do 600 kg/m3 . Kruszywo stosowane to najczęściej kruszywo o frakcji: 8-12mm, jednakże można używać kruszyw o innych frakcjach, np: 2mm czy 16mm - należy jednak dobrać odpowiednie proporcje ilości cementu.
Zapraszamy do przeszukania naszego serwisu, w celu odnaleźenia innych artykułów i informacji:
Serwis wiaty poświęcony projektowaniu, realizacji wiat.
konstrukcje stalowe serwis o konstrukcjach stalowych.
Serwis internetowy konstrukcje stalowe, mieszczący się pod adresem internetowym www.konstrukcjestalowe.info został stworzony z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu konstrukcji stalowych oraz tematyk ściśle związanych z budownictwem.
© 2011 Konstrukcje Stalowe - serwis informacji o konstrukcjach stalowych
Regulamin korzystania z serwisu