Dziś jest piątek 03 luty 2023
Kontakt | Katalog Firm
Produkcja kształtowników stalowych oraz poprawnie wykonany montaż nie zapewniają wykonawcy, inwestorowi, a przede wszystkim użytkownikowi obiektu pełnego bezpieczeństwa bez uprzedniej oceny jej niezawodności. Nieciągłości w strukturze materiału są częstym powodem nepożądanych zdarzeń negatywnych w skutkach. Aby mieć pewność, że konstrukcja, a dokładniej materiał spełnia założenia projektowe, przeprowadza się specjalne badania nieniszczące, na podstawie których możemy zweryfikować poprawność struktury materiału.
Badania nieniszczące polegają na wskazaniu, zobrazowaniu nieciągłości obiektu, jego interpretacji oraz określenia istotności, wielkości i położenia w danym elemencie. Na rynku mamy doczynienia z różnymi rodzajami badań, związanymi z konstrukcjami stalowymi. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe informacje na temat poszczególnych metod badań. W wielu przypadkach przy wyborze konkretnej metody decyduje cena wykonania badania, wymagany i zastosowany sprzęt, klasa konstrukcji oraz możliwości techniczne do przeprowadzenia badań. Parametry te związane są również z miejscem wykonania danego badania, gdyż możemy je wykonywać zarówno na budowie jak i w warsztacie produkcyjnym. Wyróżniamy następujące rodzaje metod badań nieniszczących:
Metoda Wizualna (skrót ang. VT ) - metoda polegające na obserwacji przy pomocy oka nieuzbrojonego (oko ludzkie), lub za pomocą urządzeń do zdalnej obserwacji- endoskopów.
Metoda penetracyjna (skrót ang. PT) - polega na wnikaniu cieczy: penetrantów barwnych i fluororescencyjnych , do miejsca nieciągłości wskazanych na badanym elemencie , a następnie przy pomocy wywoływacza (lub też emulgatora) wskazanie wady.
Metoda prądów wirowych (skrót ang. ET) - metoda polegająca na indukowaniu prądów wirowych wywołanych zmiennym polem elektromagentycznym.
Metoda magentyczno-proszkowa (skrót ang. MT) - magnesowanie obiektów/ elementów przy pomocy pola magnetycznego i wykrywanie strumienia poprzez wskazanie miejsca rozproszenia magentycznego.
Metoda ultradźwiękowa (skrót ang. UT) - polega na wprowadzaniu fal ultradźwiękowych. fale te są odbijane , rozpraszane i uginane przez nieciągłości.
Metoda radiograficzna (skrót ang. RT) - przy metodzie RT wykorzystujemy promieniowanie X i Gamma. Otrzymujemy obraz w postaci cienia, który jest rejestrowany na błonach radiograficznych.
Zapraszamy do przeszukania naszego serwisu, w celu odnaleźenia innych artykułów i informacji:
Serwis wiaty poświęcony projektowaniu, realizacji wiat.
konstrukcje stalowe serwis o konstrukcjach stalowych.
Serwis internetowy konstrukcje stalowe, mieszczący się pod adresem internetowym www.konstrukcjestalowe.info został stworzony z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu konstrukcji stalowych oraz tematyk ściśle związanych z budownictwem.
© 2011 Konstrukcje Stalowe - serwis informacji o konstrukcjach stalowych
Regulamin korzystania z serwisu