Dziś jest poniedziałek 27 marzec 2023

Kontakt | Katalog Firm

Przeszukaj serwis :

Konstrukcje Stalowe

Projektowanie, informacje i realizacja konstrukcji stalowych

Nawigacja serwisu Teraz jesteś w: Konstrukcje stalowe Nawigacja serwisu Hale stalowe.

Hale stalowe

Dodał: Konstrukcje stalowe | Tagi: hala stalowa, hale ze stali, hala, konstrukcja stalowa, hale magazynowe, typy hal,

Hala stalowa to typowy obraz budownictwa przemysłowego - a zarazem ikona konstrukcji stalowych. Znakomite właściwości wytrzymałościowe stali, zapewniające duże rozpiętości konstrukcyjne obiektu bez dodatkowych podpór, otworzyły drogę halom stalowym pozwalając zdominować rynek w tym sektorze.

Ogólna definicja hali stalowej może być przedstawiona w następujący sposób: halą stalową nazywamy budowlę parterową (najczęściej niepodpiwniczoną) jedno lub wielo nawową charakteryzującą się brakiem przegród(ścian działowych) w obu kierunkach - podłużnym i poprzecznym w obrębie wnętrza obiektu. Zewnętrzne ściany oraz pokrycie dachowe służą to wyodrębnienia powierzchni użytkowej hali, a także zabezpieczają konstrukcję przed wpływem obciążeń wywołanych oddziaływaniem środowiska zewnętrznego, zapewniając konstrukcji sztywność.

Geometria hali stalowej uzależniona jest od jej przeznaczenia. Pod pojęciem terminu wymiary geometryczne hali powinniśmy rozumieć jej rozpiętość, długość oraz wysokość. Materiałem konstrukcyjnym, spełniającym główną funkcję przenoszenia obciążeń jest oczywiście stal. Gatunek zastosowanej stali zależy od przeznaczenia konstrukcji oraz wartości obciążeń działających na jej elementy. Decydując się na budowę hali stalowej, musimy brać pod uwagę jej przeznaczenie użytkowe. Istotne jest również rozplanowanie sposobu jej eksploatacji, zastanowienie się czy po obiekcie będą poruszały się maszyny, czy niezbędna będzie instalacja suwnicy. Poszczególne przemyślenia i plany związane z naszą halą powinniśmy przedstawić projektantowi, konstruktorowi, technologowi czy też architektowi, który nadzoruje całym procesem projektowym naszego obiektu. Istotne mogą okazać się informacje odnośnie możliwości modernizacji, rozbudowy hali, czy też zmianę sposobu jej eksploatacji w przyszłości.

Przeznaczenie i podział hal stalowych.

Przykład projektu hali stalowej w trakcie realizacji.
Realizacja hali stalowej

Hale stalowe możemy podzielić z uwagi na ich przeznaczenie, konstrukcję elementów ( w tym konstrukcję nośną), liczbę naw czy chociażby sposób eksploatacji (z transportem czy bez transportu). Oprócz wymienionych form podziału konstrukcji hal, moglibyśmy stworzyć jeszcze kilka innych podziałów, ale skupmy się na wymienionych. Hale stalowe podobnie jak inne obiektu w budownictwie przemysłowym, budowane są w ściśle określonym celu. Przeznaczenie hal stalowych to między innymi hale przygotowane na użytek publiczny, jako hale widowiskowe, sportowe czy wystawowe. Wraz z przeznaczeniem hal możemy wyróżnić hale obsługowe, w tym hale handlowo obsługowe oraz warsztaty i zajezdnie, dla których konstrukcja stalowa stanowi idealne rozwiązanie użytkowe.

Poza wymienionymi rodzajami i sposobami eksploatacji hal głównym zadaniem stawianym tym obiektom jest praca w sektorze budownictwa przemysłowego, np jako hale zakładów produkcyjnych, które możemy podzielić na hale niskiego i wysokiego składowania towarów. Wspomniane rodzaje konstrukcji hal również świadczą o szerokich możliwościach ich kształtowania. Wyróżniamy między innymi hale wielonawowe lub bardziej popularne jednonawowe.

Najczęściej hale wykonane są z dwuteowników, a w ramach rozwiązania konstrukcyjnego dachu stosuje się wiązary kratowe, a w przypadku dachów płaskich często spotykanym układem jest konstrukcja płatwi kratowych. Hale stalowe dzielimy również na hale z transportem lub bez transportu - w zależności od podjętej decyzji, koszt wykonania zarówno projektu jak i realizacji samej hali będzie różny. Hala z transportem powinna nam się kojarzyć z pojawieniem się w hali suwnicy, której zadaniem będzie transportowanie towarów, elementów w obu kierunkach naszego obiektu.

Pamiętajmy również, że decyzja związana z przeznaczeniem hali wiąże się z konstrukcją jej przegród - czy ocieplić czy nie ocieplić ścian osłonowych. Decydując się na halę stalową powinniśmy wypisać sobie argumenty przemawiające za jej wybudowaniem. Zestawić koszt budowy hali żelbetowej oraz stalowej, a następnie skonsultować się z konstruktorem w celu ustalenia szczegółów.


Zapraszamy do przeszukania naszego serwisu, w celu odnaleźenia innych artykułów i informacji:


Ostatnio dodane

 • Wiata o konstrukcji stalowejProjekt wiaty stalowej
  Wiata stanowi jeden z najczęściej spotykanych obiektów budowlanych w naszym otoczeniu.
 • hala stalowa konstrukcja projekt wykonanieHale stalowe
  Charakterystyka i podział obiektów halowych wykonywanych ze stali
 • Rysunek techniczny w konstrukcjach stalowychRysunek techniczny
  Informacje i wytyczne związane z wykonywaniem rysunków konstrukcji stalowych
 • Dlaczego inwestować w konstrukcje stalowe?Dlaczego konstrukcje stalowe?
  W artykule przedstawiono argumenty, dlaczego warto inwestować w stal i konstrukcje stalowe

Polecany artykuł

 • Dobór stali w konstrukcjach stalowychDobór stali
  Jak prawidłowo dobrać gatunek stali na wykonanie konstrukcji stalowej
 • Klasyfikacja obiektów względem ich wysokości względem DzU 75Klasyfikacja budynków wysokich
  Wyjaśniamy podział i nomenklature stosowaną wobec budynków, na podstawie DzU 75
 • Kratownica stalowaKratownica stalowa
  Charakterystyka i informacje na temat konstrukcji kratownicy stalowej
 • Rodzaje konstrukcji stalowychRodzaje konstrukcji
  Rodzaje konstrukcji stalowych. Podział na typy i rodzaje obiektów budowlanych
 • Ustawa Prawo Budowlane InformacjeUstawa Prawo Budowlane
  Informacje na temat aktu Ustawa Prawo Budowlane
 • Stopień statycznej niewyznazalności kratownicySSN Kratownicy
  Informacje i wzór dzięki któremu wyznaczymy stopień statycznej niewyznaczalności kratownicy płaskiej
 • zelbet czy beton, jaka jest poprawna nazwa konstrukcji betonowo stalowychKonstrukcje Żelbetowe
  Definiujemy podział konstrukcji budowlanych wykorzystujących beton w swojej strukturze materiału. Odpowiadamy jaka jest poprawna ...

Warto odwiedzić

Serwis wiaty poświęcony projektowaniu, realizacji wiat.
konstrukcje stalowe serwis o konstrukcjach stalowych.Informacje o nas

Oprogramowanie

O nas

Serwis internetowy konstrukcje stalowe, mieszczący się pod adresem internetowym www.konstrukcjestalowe.info został stworzony z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu konstrukcji stalowych oraz tematyk ściśle związanych z budownictwem.© 2011 Konstrukcje Stalowe - serwis informacji o konstrukcjach stalowych

Regulamin korzystania z serwisu