Dziś jest piątek 03 luty 2023
Kontakt | Katalog Firm
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej miało za zadanie otworzenia rynków pracy na całym obszarze wspólnoty krajów członkowskich. Postulalt, który został tutaj przywołany był tylko jednym z wielu założeń traktatu rzymskiego z roku 1975, którego głównym celem było zapewnienie swobodnego przepływu towaru, a wraz z nim otworzenie możliwości podejmowania prac w innych regionach Europy.
Aby założenia traktatu mogłybyć realizowane bez przeszkód, wszelkie przepisy obowiązujące w państwach UE musiały, są i będą przystosowywane w porozumieniu oraz zgodzie ze wszystkimi państwami należącymi do wspólnoty europejskiej. Sektor budowlany, jako kolebka cywilizacji, należał do grupy, która w pierwszej kolejności została poddana pracom przystosowującym przepisy i założenia. Celem prac było przygotowanie przepisów, norm, oznaczeń i określeń, które będą jednakowe w każdym kraju, stwarzając uniwersalny język dla konstruktorów, zapewniając tym samym swobodę podjęcia pracy jako projektant, wykonawca w każdym zakątku UE. Tym oto sposobem otrzymaliśmy zestaw norm jakim są dzisiaj powołane w naszym kraju - Eurokody (EN - European Standards).
Przygotowanie zestawu uniwersalnych norm dla całej Europy, stanowiło nielada wyzwanie dla ekip podejmujących się tego procederu. W ramach opracowywania norm europejskich podjęto liczne próby, badania, doświadczenia, a także wyciągnięto wnioski z minionych lat z zakresu budowania jak i projektowania konstrukcji. Przygotowane normy, stanowią dziś najnowocześniejszy zestaw przepisów i wytycznych, dzięki którym wymiarowanie jak i wykonywnie konstrukcji budowlanych ma być procesem o wiele bardziej bezpiecznym i szybszym. W Polsce oznaczenie norm europejskich określamy skrótem PN-EN, gdzie PN oznacza skrót od Polskie normy, a EN jak już wcześniej wspomnieliśmy European Standards. Dla przykładu eurokody brytyjskie określamy BS-EN (British Standards – European Standards).
Zatem możemy zadać sobie pytanie, skoro normy europejskie powinny być takie same dla wszystkich państw członkowskich UE, to dlaczego stosujemy podział na kraje (PN,BS itp.). Istotnym elementem zestawów norm stosowanych w każdym z krajów jest zawartość tzw. NA(National Annex) – czyli załącznika krajowego. Załącznik krajowy jak sama nazwa wskazuje, dotyczy przepisów i zaleceń, które powinny być stosowane na terenie danego kraju. Jako że UE, a dokładniej poszczególne państwa wchodzące w jej skład, znadują się na różnych terenach, o odmiennej strukturze geologicznej oraz pogodowej i środowiskowej, każde Państwo ma możliwość wprowadzenia załącznika krajowego, który będzie uzupełnieniem zapisów, zasad eurokodów na terenie danego kraju.
W ramach załącznika krajowego, wykonywanego przez specjalistyczne punkty normalizacyjne działające na terenie danego państwa przygotowywane są zasady, a także wartości poszczególnych współczynników i wzory, które mają rację zastosowania w danych warunkach. Informacje z załącznika krajowego, mają nadrzedną wartość w odniesieniu do zasad ogólnych eurokodów. W strukturze eurokodu, w ramach poszczególnych wytycznych będzie spotykali się z adnotacją, która w momencie gdy będzie to wymagane zasugeruje nam skorzystanie z załącznika krajowego.
Istotne z punktu widzenia konstrukcji stalowych jest zwrócenie uwagi na fakt, że część poświęcona zasadom wymiarowania konstrukcji metalowych zajmuje największy pod względem ilości stron zakres. Eurokod do konstrukcji stalowych został oznaczony nadrzędną liczbą 3, a w jego skład weszło 20 norm (podkategori), których łączna liczba stron waha się w granicach 1500 !
Poniżej podajemy zestawienie norm, które wchodzą w skład części 3 eurokodu, czyli konstrukcji stalowych.
Zapraszamy do przeszukania naszego serwisu, w celu odnaleźenia innych artykułów i informacji:
Serwis wiaty poświęcony projektowaniu, realizacji wiat.
konstrukcje stalowe serwis o konstrukcjach stalowych.
Serwis internetowy konstrukcje stalowe, mieszczący się pod adresem internetowym www.konstrukcjestalowe.info został stworzony z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu konstrukcji stalowych oraz tematyk ściśle związanych z budownictwem.
© 2011 Konstrukcje Stalowe - serwis informacji o konstrukcjach stalowych
Regulamin korzystania z serwisu