Dziś jest piątek 03 luty 2023

Kontakt | Katalog Firm

Przeszukaj serwis :

Konstrukcje Stalowe

Projektowanie, informacje i realizacja konstrukcji stalowych

Nawigacja serwisu Teraz jesteś w: Konstrukcje stalowe Nawigacja serwisu Dom o konstrukcji stalowej.

Dom o konstrukcji stalowej.

Dodał: Konstrukcje stalowe | Tagi: dom ze stali, stalowy dom, szkielet stalowy, domek stalowy, dom o konstrukcji stalowej,

Konstrukcje stalowe postrzegane są głównie jako hale stalowe oraz zbiorniki do magazynowania cieczy i materiałów sypkich. Bez wątpienia wymienione rodzaje konstrukcji stanowią obecnie ponad 90% wszystkich konstrukcji wykonanych ze stali. Rozwój technologi wytwarzania kształtowników oraz znakomite właściwości stali otworzyły nowy sektor dla budownictwa stalowego - domy o konstrukcji stalowej, czyli domy o szkielecie stalowym.

Wysoki koszt budowy, utrzymania domu oraz moda na bycie eko stwarza znakomite warunki dla wprowadzenia nowych technologi łączących wszystkie wymagania w jedną całość. Technologia szkieletu stalowego w odniesieniu do budownictwa jednorodzinnego nie odbiła się do tej pory szerokim echem wśród użytkowników domów jednorodzinnych. Popularna na zachodzie metoda budowy domów, małym krokami wprawia w coraz większe zaciekawienie konsumentów z Polski. Czy warto inwestować w dom o szkielecie stalowym? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Tak naprawdę pytań możemy zadać wiele, głównym ich celem będzie zdobycie jak największej ilości wiedzy związanej z technologią szkieletu stalowego w odniesieniu do budownictwa jednorodzinnego. Nie od dziś wiemy, że najwyższe budynki świata (wysokościowce) powstały na bazie szkieletu stalowego. Stosowane w budynkach przekroje stalowe stanowiły znakomite rozwiązanie ekonomiczne i technologiczne dla wymagających klientów. Domy o konstrukcji stalowej powstały na bazie tradycyjnych domów kanadyjskich wykonywanych w szkielecie drewnianym.

W szkielecie stalowym poszczególne elementy konstrukcyjne wykonywane są z przekrojów cienkościennych - zimnogiętych. Rodzaj, kształt przekrojów bardzo często jest patentem firmy oferującej projekt domu w technologi szkieletu stalowego.

Przykład domu o szkielecie stalowym
Źródło: wikipedia.org

Istotnym argumentem przemawiającym za kształtownikami stalowymi, jest łatwość dostosowania kształtu elementu, w tym między innymi wyokrąglenia. Cienkie przekroje (grubość cienkościennych elementów waha się w granicach 0.7-1.5 mm) powodują, że ciężar całej konstrukcji domu jest niewielki, dlatego też obniżony jest koszt wykonania fundamentu.

Kolejnym argumentem przemawiającym za budową domu o szkielecie stalowym jest ekonomia i oszczędność powierzchni użytkowej takiego domu. W przypadku tradycyjnie wykonanego domu, czy to z cegły, czy żelbetu grubość ścian wynosi ~30cm, w konstrukcji stalowej grubość ściany to ~15cm.

Dom w technologi szkieletu stalowego możemy wykonywać o każdej porze roku, a czas realizacji konstrukcji zajmie nam od kilkunastu do kilkudziesięciu dni (czas uzależniony jest od dostępności elementów, ekipy budowlanej oraz stopnia prefabrykacji obiektu - zdarza się, że niektóre firmy zachodnie dowożą poszczególne fragmenty budynku w formie gotowego prefabrykatu, łącząc na miejscu wszystko w jedną całość).

Poszczególne elementy domu o szkielecie stalowym łączone są za pomocą śrub. Ten rodzaj połączenia zapewnia łatwość połączenia, ewentualnej rozbudowy domu lub rozebrania go i przeniesienia na inne miejsce. Stal jest materiałem, który możemy poddać recyklingowi, odzyskując w ten sposób nawet do 85% wartości ceny materiału.

Przyjęcie rozwiązania szkieletu stalowego sprzyja przystosowaniu całego domu do standardów domu inteligentnego i ekologicznego. Stal jako materiał ma niską ognioodporność, co często wprawia w zakłopotanie potencjalnych klientów. Po pierwsze należy podkreślić, że stal się nie pali !! - stal płynie, traci nośność, uplastycznia się ale się nie pali. Po drugie każda konstrukcja, materiał budowlany dopuszczony do sprzedaży opatrzony jest specjalnym certyfikatem, aprobatą techniczną zezwalającą na jego stosowanie. Przepisy związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym należą do jednych z najbardziej przestrzeganych w budownictwie. Dodatkowo problem zabezpieczenia przed wpływem ognia został podkreślony w nowym zestawie norm do projektowania (eurokodach), według wytycznych norm oraz zasad obowiązujących w danym kraju konstrukcja musi spełniać poszczególne zasady, w przeciwnym wypadku nie mogłaby być dopuszczona do użytkowania.

Osoby, które uważają że dom w konstrukcji stalowej pod wpływem temperatury złoży się jak domek z kart mają rację - taka sytuacja może mieć miejsce, ale należy podkreślić, że wtedy i tylko wtedy gdy konstrukcja stalowa będzie poddana długotrwałemu wpływowi ognia. Taki dom w konsekwencji nie będzie nadawał się do dalszego użytku, ale pamiętajmy, że stal można sprzedać - w przypadku domu drewnianego, którego struktura ulegnie uszkodzeniu, wypaleniu może okazać się, że koszt remontu przewyższy wartość wybudowania nowego domu (co więcej w przypadku domu drewnianego nie mamy możliwości odzyskania zainwestowanego kapitału!).

Jak widzimy konstrukcja szkieletu stalowego stanowi całkiem ciekawe rozwiązanie zarówno pod kątem ekonomi jak i samej konstrukcji. W przeciwieństwie do licznych opini na temat palności szkieletu stalowego, sytuacja nie wygląda tak dramatycznie jak opisują to niektórzy - przyrównując szkielet stalowy do drewnianego bierzmy pod uwagę takie same warunki eksploatacji obiektu w obu technologiach, a następnie wyciągajmy wnioski co przemawia za, a co przeciw stosowaniu poszczególnych rozwiązań.


Zapraszamy do przeszukania naszego serwisu, w celu odnaleźenia innych artykułów i informacji:


Ostatnio dodane

 • Wiata o konstrukcji stalowejProjekt wiaty stalowej
  Wiata stanowi jeden z najczęściej spotykanych obiektów budowlanych w naszym otoczeniu.
 • hala stalowa konstrukcja projekt wykonanieHale stalowe
  Charakterystyka i podział obiektów halowych wykonywanych ze stali
 • Rysunek techniczny w konstrukcjach stalowychRysunek techniczny
  Informacje i wytyczne związane z wykonywaniem rysunków konstrukcji stalowych
 • Dlaczego inwestować w konstrukcje stalowe?Dlaczego konstrukcje stalowe?
  W artykule przedstawiono argumenty, dlaczego warto inwestować w stal i konstrukcje stalowe

Polecany artykuł

 • Dobór stali w konstrukcjach stalowychDobór stali
  Jak prawidłowo dobrać gatunek stali na wykonanie konstrukcji stalowej
 • Klasyfikacja obiektów względem ich wysokości względem DzU 75Klasyfikacja budynków wysokich
  Wyjaśniamy podział i nomenklature stosowaną wobec budynków, na podstawie DzU 75
 • Kratownica stalowaKratownica stalowa
  Charakterystyka i informacje na temat konstrukcji kratownicy stalowej
 • Rodzaje konstrukcji stalowychRodzaje konstrukcji
  Rodzaje konstrukcji stalowych. Podział na typy i rodzaje obiektów budowlanych
 • Ustawa Prawo Budowlane InformacjeUstawa Prawo Budowlane
  Informacje na temat aktu Ustawa Prawo Budowlane
 • Stopień statycznej niewyznazalności kratownicySSN Kratownicy
  Informacje i wzór dzięki któremu wyznaczymy stopień statycznej niewyznaczalności kratownicy płaskiej
 • zelbet czy beton, jaka jest poprawna nazwa konstrukcji betonowo stalowychKonstrukcje Żelbetowe
  Definiujemy podział konstrukcji budowlanych wykorzystujących beton w swojej strukturze materiału. Odpowiadamy jaka jest poprawna ...

Warto odwiedzić

Serwis wiaty poświęcony projektowaniu, realizacji wiat.
konstrukcje stalowe serwis o konstrukcjach stalowych.Informacje o nas

Oprogramowanie

O nas

Serwis internetowy konstrukcje stalowe, mieszczący się pod adresem internetowym www.konstrukcjestalowe.info został stworzony z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych poszerzaniem wiedzy z zakresu konstrukcji stalowych oraz tematyk ściśle związanych z budownictwem.© 2011 Konstrukcje Stalowe - serwis informacji o konstrukcjach stalowych

Regulamin korzystania z serwisu